a
O NAS LICENCJA PRZYWÓDZTWO I KOMUNIKACJA

Usługi kredytowe dla młodych

Alicja Kuras, 24 listopada 2013

Wielu młodych ludzi nie myśli o zaciąganiu kredytów. Często wręcz wydaje im się, że usługi te nie są w ich zasięgu. Banki jednak wychodzą naprzeciw swoim potencjalnym klientom i konstruują oferty, na które mogą sobie pozwolić osoby zaczynające pierwszą pracę, a nawet studia. Powinniśmy korzystać z nich w rozsądny sposób, nie tylko ze względu na obecną sytuację finansową i potrzeby, ale głównie z powodu możliwości zbudowania pozytywnej historii kredytowej.

karta kredytowaFot. 401(K)2012 CC BY 2.0

Zaciąganie drobnych zobowiązań od młodych lat i terminowe spłacanie ich pozwoli na realizację planów i marzeń w kolejnych etapach życia. Bardzo często klientom, którzy po raz pierwszy starają się o kredyt dopiero w momencie chęci kupna mieszkania, oferowane są gorsze warunki, między innymi wyższa prowizja i marża banku. Zdarzają się nawet przypadki, w których otrzymują oni negatywną odpowiedź na wniosek kredytowy, pomimo osiągania odpowiednich dochodów. Dzieje się tak dlatego, że osoby te są obce dla banku, co stwarza większe ryzyko. Klient, który zaciągał kredyty, nawet drobne i spłacał je terminowo, staje się klientem o wiele bardziej wiarygodnym. Warto o tym pamiętać, ponieważ w pewnym momencie wielu z nas będzie starać się o kredyt, którego otrzymanie będzie bardzo istotne. Nie można również zapomnieć o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych przez BIK, ponieważ jedynie to umożliwi nam pozostawienie śladu o terminowo płaconych ratach po wygaśnięciu zobowiązania.

Analizując oferty banków, można znaleźć usługi kredytowe dla studentów i osób nieosiągających wysokich dochodów. Widać, że naprawdę nie trzeba wiele, aby otrzymać produkt z oferty kredytowej. Najczęściej wystarczają jedynie regularne wpływy na konto. Warto podkreślić, że w większości przypadków nie są to dochody, tylko jakiekolwiek dokonane na nasze konto wpłaty. Poniższa tabela przedstawia kilka produktów przygotowanych przez banki.

karty

Jednym z najbardziej obecnie popularnych produktów jest karta kredytowa. W większości banków pierwszy rok od jej założenia jest bezpłatny. Warunkiem na zwolnienie z opłat przeważnie jest dokonanie kliku transakcji kartą, lub wykorzystanie określonej kwoty z przyznanego limitu. Na spłacenie wykonanych kartą płatności mamy od 24 do 54 dni, w ciągu których nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów w postaci odsetek. Przedstawiając krótko działanie karty odbywa się to w następujący sposób:

 • karta kredytowa posiada 30 dniowy okres rozliczeniowy, w którym dokonujemy płatności w sklepach, np. od 1 każdego miesiąca do 30 każdego miesiąca
 • po okresie rozliczeniowym doliczanych jest kolejne 24 dni, w których powinniśmy dokonać spłaty wykonanych transakcji

W praktyce wygląda to tak, że jeżeli okres rozliczeniowy rozpoczyna się 1 września i w tym dniu zakupimy np. bilet PKP przez internet, płacąc kartą, powinniśmy go spłacić do 24 października. W przypadku, kiedy zapłacimy za bilet 30 września, również powinniśmy go spłacić w tym samym terminie czyli do 24 października. Jest to podyktowane tym, że obydwie płatności zostały dokonane w tym samym okresie rozliczeniowym, trwającym od 1 września do 30 września. W konsekwencji w pierwszym przypadku na spłatę mamy 54 dni, a w drugim już tylko 24.

Warto pilnować terminów płatności, ponieważ pozwala to uniknąć odsetek, które są dosyć wysokie i wynoszą od ok. 10% do 20%. Należy zwrócić uwagę również na to, że jeżeli miesiąc ma 31 dni, to termin spłaty również się zmienia. W przypadku płatności dokonanych w grudniu, spłatę powinniśmy dokonać do 23 stycznia.

Kolejnym produktem oferowanym przez banki jest kredyt odnawialny, tzw. limit w koncie. Środkami z tego kredytu możemy dowolnie dysponować w dowolnym momencie. Jest to linia kredytowa np. 1000 zł, którą możemy wykorzystać nie posiadając środków. Po wpłacie pieniędzy na konto spłaca się on automatycznie. W razie potrzeby jest on nadal dostępny i możemy z niego kolejny raz skorzystać.

Istnieją dwie główne różnice pomiędzy kartą kredytową a kredytem odnawialnym. Wypłaty gotówki z bankomatu kartą kredytową są obarczone wysoką prowizją, natomiast w przypadku limitu w koncie nie ponosimy dodatkowych kosztów. Podobnie jest w przypadku przelewów. Karta kredytowa służyć powinna głównie do płatności, dokonywanych zarówno poprzez internet jak i bezpośrednio w sklepach. Natomiast w przypadku limitu w koncie wszystkie transakcje są traktowane tak samo. Jednak limit przeważnie nie posiada okresu nieobarczonego odsetkami, a nawet jeżeli bank go oferuje to jest to jedynie do 7 dni w miesiącu. Za każdy dzień zapłacimy odsetki w wysokości od 10% do 20% w skali roku od aktualnie wykorzystanej kwoty.

W obecnych czasach, kiedy płatności kartą są tak bardzo popularne w świecie internetowym, jak i realnym, karta kredytowa wydaje się być bardziej korzystnym produktem. Ponadto banki często podpisują z różnymi sklepami partnerstwa, dzięki czemu płacąc tą kartą otrzymujemy dodatkowe rabaty w określonych miejscach. Jednak w przypadku, kiedy wiemy, że potrzebny nam jest prawdziwy kredyt, umożliwiający zapłatę rachunków, robienie przelewów i wypłatę gotówki, bardziej sprawdzi się limit w koncie. Obydwa produkty mają swoje zalety i wady, w związku z tym każdy powinien wybrać najbardziej odpowiednią ofertę do swoich aktualnych potrzeb.

Komentarze

 • Gosia

  Pędzę po kartę kredytową!

 • cwaniak

  Jeżeli ktoś, nie chcąc płacić za kartę czy cokolwiek, potrzebuje regularnych wpływów, wystarczy, że będzie miał dwa konta i raz na miesiąc przeleje sobie jakąś kwotę z jednego na drugie i z powrotem. Nie sprawdzałem wszystkich banków, ale u mnie na wyciągu nawet założenie czy likwidacja lokaty jest traktowana jako wypływ/wpływ pieniędzy, a jest to darmowe, więc nawet nie trzeba dwóch banków.

 • I like your web site, am thinking of setting up my own

 • Hi this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 • I believe this web site holds very superb composed content material posts.

 • I was excited to uncover this site. I need to to thank you for
  your time due to this wonderful read!! I definitely
  appreciated every bit of it and i also have you saved to fav to check out new information in your blog.

 • Ten komunikat jest zamieszczony tutaj przy użyciu XRumer + XEvil 3.0
  XEvil 3.0 to rewolucyjna aplikacja, która może ominąć niemal każdą ochronę przed botnetami.
  Uznawanie przez firmę Captcha Google, Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com i ponad 8,4 milionów innych typów!
  Czytasz to – to znaczy, że działa! ;)
  Szczegóły na oficjalnej stronie internetowej XEvil.Net, jest bezpłatna wersja demonstracyjna.

 • What’s up, after reading this awesome post i am too cheerful to share
  my knowledge here with mates.

 • Utterly composed articles, Really enjoyed looking at.

Trackbacks & Pings